
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 8.5 mm |
| Termination Post Length | 3.5 mm |
Stock: 612
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10676
Ext.Price$0.10676
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10676 | $0.10676 |
| 10 | $0.05338 | $0.53380 |
| 50 | $0.04735 | $2.36750 |
| 100 | $0.04200 | $4.20000 |
| 500 | $0.03639 | $18.19500 |
| 1000 | $0.03153 | $31.53000 |
| 3000 | $0.02983 | $89.49000 |
| 5000 | $0.02822 | $141.10000 |
| 10000 | $0.02646 | $264.60000 |
